Co je D&D?

Jste noví v D&D a nevíte kde začít? Zajímá vás, co se vlastně chystáte hrát a nikdo vám to nedokáže vysvětlit? Právě zde najdete rychlou prohlídku základních informací proto, abyste se do začátku neztratili.

Obrázek na pozadí vytvořil/a – DesignSpartan

Souhrn

D&D jako takové bylo vytvořeno tvůrčí dvojicí známou pod jmény Gary Gygax a Dave Arneson, kteří si společně první D&D zahráli poté, co zpracovali příběhy svých hrdinů účastnících se velkolepých bitev do vůbec prvního hraného dobrodružství. První skutečná publikace D&D však spatřila světlo světa v roce 1974 z rukou vydavatelství Tactical Studies Rules, Inc. A od roku 1997 je samotná hra vydávána skupinou Wizards of the Coast, kteří tuto hru dále dotváří vydáváním dalších edic této hry, jednotlivých dobrodružství či ostatních doplňků jako jsou například herní pomůcky (figurky, mapy, apod.).

A o co že se vlastně jedná?

D&D, nebo-li Dungeons & Dragons (česky Jeskyně a Draci, pozn. redakce) je adaptací na deskovou hru z žánru her na hrdiny (tzv. RPG = Role-Playing-Game), ve které se společně se svými přáteli stanete součástí existujícího fantasy světa prostřednictvím vyprávění a vlastní představivosti. Hráči D&D jsou tradičně rozdělování do dvou skupin – Hráči a Páni Jeskyní (z angl. Dungeon Master, pozn. redakce). Ti společně dohromady tvoří herní skupinu. Pán Jeskyně (zkráceně PJ) má za úkol vést hráče světem, vyprávět jejich příběh napříč nesčetného množství herních sezení a na základě vržených kostek určovat směr dalších událostí.

V podstatě nejdůležitějším prvkem RPG je samotné hraní postav (z angl. Role-Play, pozn. redakce), které ožívají hereckým ztvárněním jednotlivých hráčů. Tento prvek je právě tou částí hry, která z tištěných deníků hrdinů, statistik a poznámek v nich obsažených, vytváří skutečné postavy s charakterem, vzpomínkami a určitou motivací a cílem, který se snaží naplnit. Chcete se stát statečným rytířem z lidského pokolení, trpasličím barbarem, elfským hraničářem či zlotřilým zlodějským pulčíkem? Je to jen na vás.  V rolích hrdinů, které si hráči sami vytváří, se můžete vydat napříč světy, které mohou být předem vytvořeny oficiálními tvůrci ze společnosti Wizards of the Coast, knižními autory velkolepých fantasy, nebo se může jednat o vlastní pečlivě vymyšlené světy jednotlivých pánů jeskyní. Samotný systém D&D je sice koncipován především pro klasické „Tolkienovské fantasy“.  Jednou z předností je ale jistá forma tvárnosti, která hráčům s dostatečnou představivostí umožňuje „přetransformovat“ pravidla a některé jejich prvky do podob, které lépe odpovídají hernímu stylu či jiným konkrétním žánrům vlastního fantasy světa, ať už se jedná o horor, sci-fi, steampunk, apod.
Ať už si zvolíte cokoliv, v těchto světech se můžete vydat objevovat tajemné ruiny, hrady, jeskyně, hřbitovy, hospody, města a vůbec cokoliv, co si jen umíte představit. Tato místa většinou nebývají úplně neobydlená a lze v nich potkat přátelské, ale často i nepřátelské tvory, se kterými se budete muset utkat. Připravte se na plnění úkolů, za které budete získávat slávu, bohatství či předměty propůjčující vám nesmírnou magickou moc, pomocí které si lze podmanit živly, zvířata, aj. Ve hraní Dungeons & Dragons se také můžete těšit na řešení nejrůznějších zapeklitých situací, kde budete muset zapojit svou výmluvnost, představivost a kreativního ducha.

A pokud by to přeci jen nestačilo, D&D je především o pravidelném setkáváním s přáteli a momentech plných zábavy či nezapamatovatelných dramatických zážitků. Herní systém Dungeons & Dragons je také výbornou vstupní brankou do světa jiných RPG systémů, ze kterých už si potom můžete vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Dle našeho názoru je však aktuální 5. edice D&D pro začátečníky ve světě her na hrdiny vůbec tou nejvhodnější volbou neboť se jedná o nejhranější RPG hru, jež vyniká systémem herních pravidel, hratelností, či obrovskou a přátelskou komunitou, která všechny hráče vítá s otevřenou náručí, sama se podílí na vytváření dalšího herního obsahu a roste raketovým tempem také v ČR. Z těchto důvodů můžeme hru Dungeons & Dragons doporučit opravdu každému a to i za cenu prozatím neexistující oficiální české lokalizace základních herních příruček. 

© 2019 Drakobijec.cz | Všechna práva vyhrazena

Tato webová stránka není podporována, odsouhlasena, sponzorována, nebo specificky schválena společností Wizards of the Coast LLC. Tato webová stránka může využívat ochranných známek a jiného intelektuálního vlastnictví Wizards of the Coast LLC, které jsou povoleny v rámci politiky společnosti Wizard pro fan stránky. Například Dungeons & Dragons®, jež je obchodní značkou vlastněnou Wizards of The Coast. Pro více informací o společnosti Wizards of the Coast LLC a jejich obchodních značkách navštivte jejich webové stránky (www.wizards.com).