Ohlédnutí za GameConem – Mistrovství v Dračím doupěti

Obrázek na pozadí převzat z – gamecon.cz

Ahoj Drakobijci! Dnes se ohlédneme za GameConem, alias největším festivalem nepočítačových her v Čechách. Naším hostem je Vít Kuťák, jeden z členů Pánů jeskyní, kteří vedou Mistrovství v Dračím doupěti. Pokud se řekne GameCon a Mistrovství v dračáku, mnoha ostříleným hráčům vytane na mysli tatáž věc, protože na této disciplíně celý GameCon vlastně vyrostl. V dnešní podobě si nicméně mohou zájemci na festivalu zahrát obrovskou paletu her. Od Dračího doupěte, nejstarší české hry na hrdiny, přes všemožné deskové hry, po Wargaming, nebo komorní LARP. V programu celé akce lze nalézt i přednášky na různá témata okolo fantastiky a v tomto roce proběhlo z GameConu i živé vysílání Krotitelů draků, se kterými jsme zde na webu již publikovali rozhovor.

Nyní, když už euforie z akce vyprchala a krev zabitých hráčských postav zaschla, Vám odemykáme rozhovor (nejen) o Mistrovství v Dračím doupěti a jeho zákulisí.

Můžeš se nám na úvod představit?

Jmenuji se Vít Kuťák. Vystupuji v mnoha případech pod přezdívkou Rikodrian, nebo zkráceně Riko. Hraním RPG her, zejména dračího doupěte se zabývám už mnoho let. Za tu dobu se z toho vlastně stal můj nejmilejší koníček. Nejen třeba kvůli samotnému hraní, nebo tvoření příběhových kampaní, ale také možností si vyhrát s vlastním herním systémem, který sedne k dané hře. Což je také často hlavní náplní mé tvorby.

Jak ses dostal k roli Pána jeskyně na GameConu?

To, jak jsem se ocitl na GameConu mezi týmem vypravěčů udivuje vcelku dost lidí. Tak první zvláštní fakt je, že jsem tam nikdy předním nebyl. Poprvé jsem se tam dostal právě jako vypravěč a to díky naprosté shodě náhod. K takové věci stačí mít jen kamaráda, který sleduje fantasy skupiny na Facebooku a přepošle vám konkrétní příspěvek. Inzerát, kde hledají vypravěče na GameCon. Původně jsme to brali jako legraci, ale nakonec jsem si řekl proč ne? Za zkoušku nic nedám. Po příjezdu na vypravěčský sraz jsem se setkal s udivenými pány jeskyně, kteří ani nedoufali, že si toho někdo všimne. Tak jsem se prvně dozvěděl o GameConu, odvyprávěl jsem zkušební hru a byl přijat do týmu.

Na Mistrovství se stále hraje s pravidly Dračí doupě 1.6. Jaké vidíš klady a zápory tohoto systému?

Mají velmi pádné důvody, proč hrát právě s těmito pravidly. Vzhledem k tomu, že Mistrovství trvá už pořádnou řádku let, získalo si stálou základnu hráčů, kteří na něj jezdí. Všichni dobře znají pravidla Dračí doupě 1,6 a o tom to také je… Obecně asi nejvíc lidí se setkalo s pravidly Dračího doupěte 1.6. Nemyslím si, že je to zábavný systém pravidel, ale za to je rozhodně funkční a ano, zná ho asi nejvíce lidí.

Kdyby bylo Mistrovství v systému DnD 5e, byla by to vítaná změna?

Za mě rozhodně ano. Respektive bylo by to takové zbožné přání. Věřím, že se systémem DnD 5e by dobrodružství bylo více zábavné. Čímž samozřejmě nechci říct, že by teď dobrodružství Mistrovství na GameConu nebyla zábavná, to ne. Samozřejmě odvádíme zatraceně dobrou práci, ale bylo by to určitě pěkné hrát s DnD 5e. Jen vzhledem ke stálé základně hráčů zvyklých na Dračí doupě 1.6 by to byl dost odvážný tah.

Jsou nějaké „typy“ skupin lidí, které jedou na GameCon? Pokud ano, které to jsou?

Na samotném GameConu nevím, ale přímo na Mistrovství jsou, pokud vím, tři. Hráči, kteří přišli ročník vyhrát – powergameři a munchkini. Hráči, kteří si přišli zahrát – výhra pro ně zkrátka není hlavní cíl. Vypravěči – úctyhodná banda kávou nadopovaných, nevyspalých lidí s nulovým volným časem, do které patřím.

Připravované dobrodružství je každý rok jiné. Jak dlouho zabere jeho vytvoření od úplného začátku po hratelnou, finální verzi? Co to všechno s sebou obnáší?

Zatím jsem se nijak na vývoji samotného příběhu nepodílel přímo, jen na jeho občasném testování. Kolik času tomu tvůrci přesně věnují nevím, ale rozhodně to není málo. Nejtěžší na celé tvorbě je domluva. Kdo to nezažil, nikdy by neuvěřil, jak těžké může být domluvit se i na způsobu bodování. To je čirý chaos. Musí se ale nechat, že se vždy z toho zmatku nějak vybruslí ke konečnému řešení.

Skupiny se na Mistrovství bodují. Za co všechno mohu dostat body a za co mi je PJ strhne?

Body se rozdělují za mnoho různých věcí v závislosti na příběhu. Nějaké jmenování konkrétních věcí, si myslím, by možná jen uškodilo případným budoucím hráčům na Mistrovství. Snad jen nevynechat roleplay, dávat pozor na čas a zbytek odehrát, jak jen umíte. Máte role, máte úkol, vžijte se do situace a odehrajte to co nejlépe!

Co máš na GameConu rád a co naopak ne? Co bys osobně změnil, kdybys mohl?

Především se tu najdou fajn lidi, což je na takových akcích asi nejpodstatnější. Změnu bych provedl snad jen jedinou. V té kuchyni, kde si lze na dobu akce objednat jídlo, by přeci jen mohl být kuchařský um o trochu lepší.

Co bys vzkázal ostatním Pánům jeskyní, Game Masterům a Vypravěčům?

Asi ať nelení nad přípravou, nedávají to hráčům zadarmo, ale ať zase je příliš nedrtí. Hrají přeci s nimi, ne proti nim. Ale hlavně ať si všichni hru řádně užijí.

Drakobijec TheLacrot

Autor článku

TheLacrot

Vladimír "TheLacrot" Sattran

Redaktor

thelacrot(@)gmail.com

Nejnovější článek

Komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

© 2019 Drakobijec.cz | Všechna práva vyhrazena

Tato webová stránka není podporována, odsouhlasena, sponzorována, nebo specificky schválena společností Wizards of the Coast LLC. Tato webová stránka může využívat ochranných známek a jiného intelektuálního vlastnictví Wizards of the Coast LLC, které jsou povoleny v rámci politiky společnosti Wizard pro fan stránky. Například Dungeons & Dragons®, jež je obchodní značkou vlastněnou Wizards of The Coast. Pro více informací o společnosti Wizards of the Coast LLC a jejich obchodních značkách navštivte jejich webové stránky (www.wizards.com).